Amerikas Savienotās Valstis veic 4 x 100 metru stafeti un pievieno Eli Čeisa lodes grūšanas zeltu vieglatlētikas pasaulē.

BUDAPESTA — Noa Lails un Šaharijs Ričardsons vadīja ASV līdz pirmajam 4 x 100 metru stafetes skrējienam vīriešiem un sievietēm kopš 2007. gada, apstiprinot, ka amerikāņiem atkal pieder 100 metri.

Lails, kurš iepriekš uzvarēja 100 m un 200 m, kļuva par pirmo cilvēku, kurš vienā pasaules čempionātā izcīnījis trīs zelta medaļas kopš Useina Bolta 2015. gadā.

Kristians Kolmans, Freds Kērlijs, Brendons Kārnss un Lails noskrēja 37,38 sekundes, sudraba medaļas ieguvēju Itāliju apsteidzot par 24 simtdaļām.

Pēc piecpadsmit minūtēm Tamari Deivisa, Titija Terijs un Gabija Tomasa apvienojās, lai Ričardsoni izvirzītu vadību 4×100 m skrējienā sievietēm.

Pasaules vieglatlētika: rezultātus | pārraides grafiks

Ričardsonam, 100 metru individuālajā skrējiena zelta medaļas ieguvējam, nebija problēmu to noturēt, finiša līniju šķērsojot par 18 centa simtdaļām, apsteidzot Jamaikas 200 metru pasaules čempioni Šeriku Džeksoni. ASV noskrēja 41,03, kas ir čempionāta rekords. Ričardsone kļuva par pirmo amerikānieti, kas izcīnījusi trīs vienspēļu pasaules čempionāta medaļas kopš Allisonas Fēliksas 2017. gadā.

Tā bija pirmā reize pasaules čempionātu vēsturē, kad ASV izcīnīja zelta medaļas 100 m un 4×100 m stafetē vīriešiem un sievietēm. Pēdējo reizi olimpiskajās spēlēs tas tika darīts Losandželosā 1984. gadā.

Arī sestdien Čeisa Ellija atkārtoja kā pasaules čempione lodes grūšanā, gadu pēc tam, kad kļuva par pirmo amerikānieti, kas uzvarējusi šajā turnīrā. Viņa pēc “smagās sezonas” aizmeta 20,43 m, mainot savu mešanas stilu, lai nākamgad iekļautos olimpiskajā komandā.

“Es riskēju ar šo zeltu, mainot stilu, jo es ar nepacietību gaidu Parīzi,” sacīja Ellija.

Vēl vairāk vēsturē garo distanču skriešanā ir iegājusi Ticēta Kipjegona, kura šosezon ir sasniegusi jau trīs pasaules rekordus.

29 gadus vecā Kenijiete Kipigona uzvarēja 5000 m, četras dienas pēc tam, kad kļuva par pirmo sievieti, kas izcīnījusi savu trešo zelta medaļu 1500 m. Viņa kļuva par pirmo sievieti, kas uzvarējusi abos pasākumos vienā pasaulē.

READ  Vītola un Berreitere abi izcīnījuši divas Pasaules kausa medaļas

Sestdien 5000 metru finālā viņa pārspēja savu Nīderlandes konkurenti Sifanu Hasanu, olimpisko čempionu 5000 un 10 000 metru distancē, un uzrādīja laiku 14:53,88, kas ir 23 simtdaļas starpība no Hasana.

“Viņa ir lieliskākā sportiste, kādu esmu redzējusi,” par Kipjegonu sacīja Hasans.

Šīs sezonas sākumā Kipjegons laboja pasaules rekordus 1500 m, jūdžu un 5000 m distancēs. Viņai šī bija pirmā reize, kad kopš 2015. gada skrien 5000 m. Viņas mērķis ir šogad labot vēl vienu pasaules rekordu jūdžu skrējienā šosejas skrējienā 1. oktobrī Latvijā pirmajā pasaules čempionātā šosejas skriešanā.

Nākamgad Kipjegona varētu kļūt par pirmo sievieti, kas vienās olimpiskajās spēlēs uzvarējusi 1500 un 5000 metru distancēs.

Zviedrs Mondo Duplantis atkārtoja kā pasaules čempions kārtslēkšanā, papildinot savu olimpisko zelta medaļu un sešus pasaules rekordus. Duplantiss pārvarēja 6,10 metrus, savukārt sudraba medaļas ieguvējs EJ Opiana no Filipīnām netrāpīja divus mēģinājumus 6,05 un 6,10 metrus. Duplantis pēc tam veica trīs neveiksmīgus mēģinājumus pacelt savu pasaules rekordu par vienu centimetru līdz 6,23.

Marko Arups veica 800 m, lai kļūtu par otro kanādiešu vīrieti, kurš trasē izcīnījis individuālo pasaules čempiona titulu pēc Donovana Beilija (100 m, 1995).

Kanāda, kas iepriekš uzvarējusi gan vesera mešanas sacensībās vīriešiem, gan sievietēm, sestdien uzvarēja desmitcīņā. Tas nebija Demjens Vorners, olimpiskais zelta medaļas ieguvējs, bet gan Pīrss Lepāžs. Lepāžs, 6 pēdas garš, Ontārio štatā, savulaik bija apkopes darbinieks trasē, kurā viņš trenējas, kā arī piedalās videospēļu sacensībās.

Kanāda pirmo reizi izcīnīja četras zelta medaļas pasaules individuālajā čempionātā.

ASV sieviešu 4 × 400 metru stafete tika diskvalificēta priekšsacīkstēs, jo Kvenera Heisa tika nodota raidorganizācijai Aleksisai Holmsai ārpus apmaiņas zonas. Ja vien tas netiks atjaunots, ASV neizcīnīs ne pirmo reizi kopš 2015. gada zeltu, ne arī medaļu pirmo reizi kopš 2005. gada.

READ  Prognozes par starptautiskajām draudzības spēlēm otrdien, tostarp Francijā un Skotijā

Pasaules čempionāts noslēdzas svētdien, ar Athing Mu 800 m finālā un 4 x 400 m stafetes finālā, tiešraides kanālos NBC, CNBC, NBCSports.com, NBC Sports lietotnē un Peacock.