Latvija un ASV izcīna pirmo olimpisko zelta medaļu 3×3 basketbolā

Latvija un ASV ieguva tiesības tikt nosauktām par pirmajiem olimpiskajiem čempioniem 3×3 basketbolā Tokijas olimpiskajās spēlēs, pēc tam, kad sporta veida pieredze trešdien noslēdzās divos aizraujošos finālmačos.

Latvija vīriešu finālā ar 21:18 uzvarēja Krievijas Olimpiskās komitejas izlasi, bet amerikānietes ar 18:15 pārspēja Ķīnas Republiku, iekļūstot vēstures grāmatās Ūmes pilsētas sporta parkā bez skatītājiem.

Latvijas 3×3 basketbolisti 2021. gada 28. jūlijā Omi Urban Sports Park Tokijā pozē fotogrāfijai ar Tokijas olimpisko spēļu zelta medaļām. (Kjodo)

Amerikāņu spēlētāji svin svētkus pēc uzvaras 3×3 basketbola finālā Tokijas olimpiskajās spēlēs 2021. gada 28. jūlijā Omi Urban Sports Park Tokijā. (Kjodo)

Šī disciplīna tiek spēlēta uz pusi mazāka laukuma ar vienu stīpu un trim spēlētājiem katrā komandā, un jau sen tiek spēlēta atpūtai uz kuģu ceļiem un parkiem.

FIBA izveidoja vienotu noteikumu kopumu un pirmo Pasaules kausu sarīkoja 2012. gadā. Pēc pievienošanas olimpisko spēļu programmai 2017. gadā sistēma debitēja Tokijā.

Atšķirībā no tradicionālās sporta veida, sitieni no loka iekšpuses ir viena punkta vērti, bet sitieni no ārpuses tiek piešķirti divi punkti. 12 sekunžu kadru pulkstenis, nevis 24, rada neprātīgu darbību.

Spēles sastāv no viena 10 minūšu perioda, kurā par uzvarētāju tiek uzskatīta komanda, kura šajā periodā gūst vairāk punktu vai pirmā sasniedz 21 punktu.

Finālā amerikānietes saglabāja priekšlaicīgu vadību, uzvarot Ķīnas Republiku ar Stefānijas Dolsones rezultatīvo septiņu punktu palīdzību, izcīnot zelta medaļu.

Latvijas vīrieši aizraujošā finālā uzvarēja Ķīnas Republiku, Kārlim Lasmanim trāpot pēdējos divus metienus, kad bija atlikušas 28 sekundes, lai nodrošinātu savai valstij pirmo medaļu šajos mačos.

Cīņos par bronzas medaļām Serbijas vīri, kas bija pirmsturnīra favorīti, ar 21:10 pārspēja Beļģiju, lai izvairītos no došanās mājās tukšām rokām. Ķīna pārspēja Franciju ar 16:14.

READ  Priekšskatījums: Lihtenšteina vs Andora – prognozes, komandas jaunumi, sastāvi

Mājiniece Japāna izstājās no ceturtdaļfināla, vīriešiem ar 18:21 zaudējot Latvijai, bet sievietēm ar 14:16 zaudējot Francijai pēc pārsteidzošas uzvaras pār ASV, kas bija smags favorīts baseina kārtā.