Nkamhuas Somija pieturas pie uzvaras pār Latviju – 2024. gada basketbola olimpisko spēļu kvalifikācijas spēles Valensija, Spānija

Tampere (Somija) – Somija uzvarēja otro reizi pēc kārtas, gatavojoties dalībai FIBA ​​olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā Valensijā, un atkal to paveica ar smagu cīņu.

Izvirzoties vadībā ar 18 punktu pārsvaru Latvijai, Sosigenje galu galā nācās izvilkt visas pieturas, lai saglabātu vadību. 90-84 uzvara.

Latvija pagājušajā gadā pārvarēja galveno spēlētāju trūkumu, lai aizvadītu piekto vietu pagājušā gada FIBA ​​Pasaules kausa izcīņā, un tai būs jādara tas pats, ja tā vēlas sasniegt 2024. gada Parīzes olimpisko basketbola turnīru.

Viņiem otro vasaru pēc kārtas trūkst Kristapa Porziņģa, jo Bostonas nesen kronētajam NBA čempionam tika veikta operācija, lai salabotu, pēc Celtics teiktā, “saplīsis tīklene un izmežģīts stilba kaula aizmugurējā cīpsla”.

Tāpat Latvijai nebūs viena no saviem svarīgākajiem Pasaules kausa spēlētājiem Andra Grazuļa sastāvā, kurš nav atlabis no savainojuma, ko guva spēlējot Itālijā. Grazulis aizvadītajā vasarā bija Latvijas rezultatīvākais ar 14,4 punktiem vidēji spēlē.

Taču pozitīvā puse ir Artūra Žagara un Reharda Lomaža klātbūtne. Abi ir atgriezušies no ceļgala savainojumiem un izskatās gatavi. Žagars īsi pēc Pasaules kausa izcīņas guva savainojumu, kuram tika veikta kreisā ceļgala mediālās sānu saites operācija.

Rehards Lomašs izvirzījās vadībā 2023. gada Pasaules kausa izcīņas Eiropas kvalifikācijas turnīrā.

Lomazs bija Latvijas de facto rezultatīvākais spēlētājs ar 15,6 punktiem spēlē 2023. gada Pasaules kausa Eiropas kvalifikācijas turnīrā, trāpot 43,1 procentus no mēģinājumiem no distances. Viņš spēlēja 10 no izslēgšanas spēlēm.

Latvijas izlases treneris Luka Banci aizvadīja draudzības spēli ar savu palīgu “Virtus Polonia” laukumā, somu treneri Lasi Tuovi. Toyovi nesen tika apstiprināts par jauno japāņu Jokohamas B Corsairs treneri Bulgārijas līgā.

Viņš vadīja Sosenji komandu līdz aizraujošai uzvarai ar 73:70 pār Jaunzēlandi šīs nedēļas sākumā. Spēle tika uzvarēta, kad Saso Salins spēles pēdējā minūtē guva tālu “hat-trick”.

READ  Latvijas kartupeļu stādiem klājas slikti / Raksts

Spēles stāsts

Lai gan Somija bija vadībā ar 18 punktu pārsvaru un septiņas spēles minūtes turējās vadībā ar 76:63, Somijas līdzjutējiem bija jādara viss iespējamais. Viņi pārspēja Jaunzēlandi tikai pirms divām dienām pēc kapteiņa Saso Salina “hat-trick” spēles pārtraukuma laikā.

Rodions Kurucs niknu atbildi noslēdza ar izspēles un samazināja deficītu līdz 86:84, kad bija atlikušas 55 sekundes.

Rodions Kurucs

Pēc tam Latvija atguva bumbu pēc tam, kad Eliass Valtonens 37 sekunžu laikā uzbruka Rehardam Lomazam. Tomēr Rolands-Šmits netrāpīja potenciālo izspēles, lai panāktu neizšķirtu, un soms Edons Makšons realizēja četrus soda metienus, lai nostiprinātu uzvaru. Viņa pēdējie trīs soda metieni tika realizēti pēc tam, kad viņš tika pārkāpts, mēģinot realizēt trīspunktnieku, kad bija atlikušas trīs sekundes.

Neraugoties uz Salina prombūtni piektdien sākumsastāvā, Sosenji komandā joprojām ir izcili spēlētāji. Maksoni izdevās realizēt divus trīspunktniekus, bet Somijas izlase arī četrus trīspunktniekus no pirmajiem pieciem metieniem, pirmās ceturtdaļas beigās izvirzoties vadībā ar 28:21. Žagars, kurš pagājušā gada mačā par piekto vietu Manilā atdeva 17 rezultatīvas piespēles, pirmajā ceturtdaļā atdeva trīs rezultatīvas piespēles.

Somija pirmajā puslaikā saglabāja vadību 42:28, pateicoties uzbrucēja Olivjē Nkamhua, kurš guva 10 punktus, un Aleksandra Madsena, kurš guva 9 punktus, spožumam.

Lomažs guva 8 punktus, pirmajā puslaikā apsteidzot Latviju.

Spēļu spēlētājs

Savā pirmajā mačā ar Somijas valstsvienību šovasar Nkamhua uzsvēra savu nozīmi komandai, gūstot 21 punktu. Viņam izdevās realizēt 5 no 6 metieniem no laukuma, kā arī divus savus mēģinājumus realizēt no aiz loka.

Nkamhua, kurš spēlēja pagājušā gada pasaules čempionātā, labdarības sarakstā bija devītajā vietā no 11.

Spēles statistika

Somijai ir trīspunktnieku metienu reputācija, un viņi to arī izdarīja, jo realizēja 11 no 26 (42 procenti), turklāt bez raženā punktu guvēja Salina klātbūtnes. Viņi spēja uzvarēt, neskatoties uz to, ka atspēlējās 39:31.

READ  Latvijā ierodas Polijas prezidentu pāris

Somijas aizsardzības spiediens nebija pārliecinošs, tomēr Somija ar kļūdām guva 31 punktu. Uz ļoti svarīgā soda metienu līnijas Somijai izdevās 23 no 28 mēģinājumiem (82%), kamēr Latvijai tikai 16 no 23 mēģinājumiem (69%).

Latvijas kapteinis Dāvis Bertāns guva 10 punktus, taču aizmeta garām visus astoņus mēģinājumus no tālās distances.

No spēles gūtās mācības

Bez zvaigznes Lauri Markkanena Valensijā notiekošajā OQT Somijai neapšaubāmi pietrūks sava talismana, taču Nkamhua sniegums valstsvienībai ir devis vairāk cerību, ka viņi varēs izaicināt Poliju un Bahamu salas B grupā un, iespējams, uzvarēt šajā turnīrā, lai sasniegtu Parīzi.

Spānija kopumā būs favorīte, bet Socienge komandai ir liela pieredze, kas šonedēļ bija redzama mačos pret Jaunzēlandi un latviešiem.

Somijai ir ieradums izšķērdēt lielos pārsvarus, kas šovakar notika pasaules čempionātā pret Japānu un arī pret Latviju, lai gan Sosigenjes komandai šoreiz izdevās izdzīvot.

Arī talantu pulkam Somijā nav ierobežojumu. Miro Litls, kurš no Baylor pārgāja, lai šosezon spēlētu Jūtas komandā, kur pirms spēlēšanas NBA kļuva slavena somu leģenda Hannu Motulua, no rezervistu soliņa guva 31 punktu. Litls spēlēja Somijas izlasē, kad tā sasniedza 2022. gada FIBA Euro čempionāta ceturtdaļfinālu, kā arī pagājušajā gadā bija Pasaules kausa izlasē.

Vēl vairāk talantu izceļ 17 gadus vecā Mika Mārinena otrā klātbūtne pēc kārtas, kura tēvs Kimmo Mārinens Somijas izlasē piedalījās daudzos mačos, tostarp 2014. gada Pasaules kausa izcīņā Bilbao. Mika māte Dženija Lāksonena bija ilggadēja Somijas sieviešu izlases spēlētāja. Viņa par godu Mika trenēšanai viņa jaunībā Jervenpē.