Latvija izcīna vēsturisko bronzu OT

Kristians Robinss ar rezultātu 1:22 guva vēlo izlīdzinājumu un pēkšņās nāves uzvarētāju, Latvijai panākot uzvaru ar 4:3 par bronzas medaļu 2023. gada IIHF pasaules hokeja čempionātā Somija-Latvija. Tā ir pirmā IIHF čempionāta medaļa mazai Baltijas tautai.

Pagarinājumā Latvijas kapteinis Kaspars Dugavins ienesa ripu ASV teritorijā un raidīja atspēli no Lena Hatsona slidas. Bumba nonāca pie Robins, un viņš to pacēla uz vārtiem, kas nekad netiks aizmirsti.

Latviešu ballīte Tamperē ir ieslēgta, un ballīte Rīgā var nekad nebeigties.

Svētdien Nokia arēnā apbrīnojama fanu atbalsta atbalstīti latvieši tik ļoti vēlējās iegūt šo vēsturisko bronzu, viņi spēlēja ar izmisīgu sirdi, izveidojot puslaika pārsvaru un pēc tam izlīdzinot, līdz pamatlaikam atlikušas nepilnas sešas minūtes.

Izaicinājums amerikāņiem bija emocionāli pamosties pēc tam, kad pasaules čempionātā hokejā neizdevās izbeigt 90 gadus ilgušo sausumu. Turnīrā augstākajiem gūtajiem vārtiem komanda visu nakti spēlēja smagu sniegumu, taču pietrūka. Tas ir neapmierinošs rezultāts pēc tam, kad pirmajos astoņos mačos viņi nebija zaudējuši.

Abas komandas pusfinālā piedzīvoja smagus zaudējumus. Latvieši 40 minūšu laikā izvirzīja Kanādu vadībā ar 2:1, taču piedzīvoja zaudējumu ar 4:2. Lielākas bēdas bija ASV, jo Vācija vadībā ar 3:2, kad bija atlikušas nepilnas divas minūtes, bet pēkšņā pagarinājumā zaudēja ar 4:3.

Bronzas cīņā par diviem vārtiem palielinājās amerikānis Roko Grimaldi. Grimaldi arī divreiz guva vārtus, 2013. gada pasaules junioru čempionāta finālā ASV ar 3:1 sagrāva Zviedriju, kas ir 30 gadus vecā uzbrucēja pēdējā pieredze IIHF.

Tā bija lieliska vārtsargu sadursme starp Keisiju Desmitu un Artūru Silovu. Latvijas zirgs piedalījās visos 10 savas komandas mačos un aizveda savu komandu līdz medaļu dienai.

READ  Baltkrievijas pilsonis tiek tiesāts par spiegošanu Latvijā / Raksts

ASV pārspēja Latviju ar 29:25.

Šis rezultāts ir labākais Latvijā pēc diagonālās jūdzes. Šī ir pirmā reize, kad viņi pat spēlē par IIHF medaļu. Iepriekš Pasaules čempionātā hokejā viņi 1997. gadā (Somija), kā arī 2004. gadā (Čehijā) un 2009. gadā (Šveice) izcīnīja 7. vietu.

No ripas nomešanas gaisā tika pacelti 11 033 skatītāji.

Kamēr Latvijas līdzjutēji pērkonīgi gavilēja un sita bungas, amerikāņi izcēlās spēcīgi un fiziski. Deminutīvais Grimaldi gandrīz nogāza Rodrigo Apoulsu uz amerikāņu soliņa, un Konors Gārlends ar ātru sitienu trāpīja Raihardam Bokaertam, kas lika veterānam uzbrucējam sāpēs satvert seju.

Latvija savā pirmajā spēka paņēmienā rezultātu 7:49 atklāja ar brāļu Bouckaerts maģiju. Rihards, kurš spēli pabeidza ar trim rezultatīvām piespēlēm, noslidināja ripas krustenisko kroku no vārtu līnijas un Roberts to sita garām bezpalīdzīgajam Desmitam.

Nepilnas divas minūtes vēlāk Grimaldi atbildēja ar izlīdzinājumu. Viņš lidoja, lai atņemtu Skota Perunoviča piespēli, lika Silovam pārvietoties uz sāniem un pēc tam raidīja ripu no labās puses apļa tieši tālā vārtu staba iekšpusē.

16:08 Dženisa Džeka Latvija izvirzījās vadībā ar 2:1, sekojot Riharda Bukarta spilgtajam solo braucienam, apsteidzot DeSmitu labās malas aizsargu.

Grimaldi atkal izlīdzināja rezultātu ar vienreizēju sitienu no kreisās malas, līdz pirmajā periodā palika 0:57. Izšķirts ar 19 gadus veco Kateru Gotjē par ASV labāko vārtu guvumu (septiņi).

Latvieši trāpīja turnīra labāko soda sitienu (96,5 procenti lietderības koeficients), un tie bija pirmie vārti, ko viņi ir spēlējuši “Power” rindās, kopš pirmajā dienā zaudēja Kanādai ar 6:0.

Otrajā periodā Silovs saglabāja fortu, kad metieni bija par labu ASV komandai ar 10:3. Un tas turpinājās skaļi un traki, arī aplausi klātesošajam Latvijas prezidentam Egilam Levitam.

READ  Ziemeļīrija pārspēja Latviju Pasaules kausa kvalifikācijas turnīrā Vindzoras parkā

Trešā perioda 6:19 pēc izrāviena Latvijas teritorijā un Dilana Samberga punkta metiena Mets Koronato trāpīja ripu vārtu malā un raidīja to tīklā, panākot ASV vadību ar 3:2.

Latvieši turpināja atspēlēties, un Kristians Robinss piekrāpa Desmitu ar sitienu, kas izgāja cauri Gārlenda sitienam pie 14:21, panākot 3:3, izraisot neprātu arēnā. “Apollos” gandrīz pabeidza to ar aizraujošu labās malas sitienu trešdaļas nāves mirkļos.

Amerikāņi 2024. gada čempionātā Čehijā (Prāgā un Ostravā) atsāks tiekšanos pēc savas pirmās hokeja pasaules čempionāta zelta medaļas kopš 1933. gada.

2023. gads latviešiem vienmēr tiks lolots kā gads, kurā viņi pārspēs uz mājas ledus un pēc tam Somijā, ļoti iepriecinot savus uzticīgos atbalstītājus. Viņu izsalkums pēc vairāk medaļām noteikti pieaugs arī tagad.